Currency

Důležitost vitamínu C

Vitamin C zná snad každý. Už i malé děti vědí, že slouží k podpoře imunity jako prevence před nachlazením, ale nejde o vitamín, po kterém bychom měli sahat jen když nás překvapí chřipka, protože jeho účinky jsou daleko větší.

Co je vitamín C

Jedná se o esenciální vitamín, tedy takový, který si naše tělo neumí vytvořit samo a musíme ho přijímat z externích zdrojů. Najdeme ho v mnoha druzích ovoce a zeleniny, jako jsou například pomeranče, jahody, kiwi, paprika, brokolice a špenát. Vitamin C patří mezi nejznámější a nejdůležitější vitamíny. Představuje 80% celé naší potřeby vitamínů.

Imunitní systém je multifaktoriální a sofistikovaná síť speciálních orgánů, tkání, buněk, proteinů a chemických sloučenin, která má ochránit organismus před patogeny, jako jsou bakterie, viry, houby, parazity. Všechny složky imunitního systému spolu interagují v mnoha komplexních na sobě závislých cestách komunikace. Více než století výzkumu poukazuje na fakt, že vitamin C hraje hlavní roli v mnoha aspektech imunitního systému.

vitamín C

Kromě toho, že podporuje imunitní systém, tak zvyšuje odolnost vůči fyzické zátěži, bolesti, podporuje hojení ran, přispívá ke snížení vyčerpání a únavy. Podílí se také na tvorbě kolagenu a vstřebávání železa. Železo je minerál, který v těle plní mnoho důležitých funkcí. Jeho dostatečný přísun je nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek, které rozvádějí kyslík po celém těle. Vitamin C pomáhá zlepšovat vstřebávání železa zejména z potravin rostlinného původu, které obsahují železo v obtížně vstřebatelné formě.

V souvislosti s vitamínem C se také často zmiňuje potlačení oxidačního stresu. Zřejmě ani netušíte, že tento stav už zažil každý z nás. Pokud jsme příliš vyčerpaní, churaví, v práci zažíváme stres, špatně se stravujeme nebo jsme to na nějaké párty přehnali s alkoholem, naše tělo je v oxidačním stresu. Buňky tehdy produkují nadměrně volné radikály, které poškozují organismus. Tehdy hrají významnou roli právě antioxidanty, protože dokážou radikály efektivně „odchytat“. A jak je nám již dobře známo nejdůležitější a nejsilnější antioxidant je právě vitamín C.

oxidačný stres

Nedostatek vitamínu C

Víte, co je kurděje? Je to nemoc způsobená nedostatkem vitamínu C. V minulosti tímto onemocněním trpěli zejména námořníci, kteří trávili dlouhou dobu na moři jen se základními potravinami. I když je v dnešní době toto onemocnění vzácnější určitě byste měli zpozornět, pokud vás trápí bolest svalů, zvýšená únava, slabost, snížená imunita.

Doporučená denní dávka vitamínu C je 80-100mg u dospělého člověka. V některých situacích se množství vitamínu C, které naše tělo potřebuje, zvyšuje. Jedná se například o kouření nebo užívání antibiotik.

Mnozí odborníci také uvádějí, že pokud se rozhodnete svému organismu doplňovat „C-ečko“ prostřednictvím výživových doplňků, tak je nejlepší sáhnout po lipozomální formě. Velká část vitamínu C, který je na trhu je ve formě klasických nebo šumivých tablet. Vstřebatelnost této formy vitamínu je však velmi nízká. Můžeme říci, že z každého gramu vitamínu C, které si vezmeme, je vstřebáno jen 70-80mg. Oproti tomu vstřebatelnost lipozomálního vitamínu C dosahuje u většiny produktů 85% a může dosahovat až 95% absorpce. Čili podstatný rozdíl mezi těmito vitamíny je ve vstřebatelnosti.

Nadměrné množství vitamínu C

Určitě se ptáte, co se ale stane, když příjmu nadměrné množství vitamínu C? Tento vitamín je netoxický a ani jeho vyšší dávka nezpůsobuje závažnější zdravotní problémy. To, co tělo nedokáže využít jednoduše vyloučí ledvinami. Některé studie s nejasným závěrem však poukazují na fakt, že nadměrná konzumace tohoto vitamínu může způsobit tvorbu ledvinových kamenů u predisponovaných lidí.

Shrnutí

Vitamin C představuje 80% celé naší potřeby vitamínů. Tento důležitý vitamín podporuje imunitní systém a díky tomu zvyšuje odolnost vůči fyzické zátěži, bolesti, podporuje hojení ran a přispívá ke snížení vyčerpání a únavy. Skvělým výběrem je Lipozomální Vitamín C doplněný Zinkem v cenově výhodném setu Posílení Imunity.

Cenovo výhodný set Posilnenie Imunity
Cenově výhodný set Posilnení imunity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.