Currency

Kanabinoidy proti diabetu

V dnešní době, kdy se potraviny často průmyslově vyrábějí nebo rafinují, je cukr doslova na rtech každého člověka. Cukr se dnes nachází téměř ve všech potravinách – bez ohledu na to, zda se jedná o rafinovaný cukr, fruktózu nebo jednu z mnoha dalších skrytých forem. Důsledkem toho je zvýšený výskyt diabetu (cukrovky) způsobeného životním stylem.

kanabinoidy proti diabetu

Diabetes mellitus patří do skupiny metabolických onemocnění, která se vyznačují hyperglykémií. Hyperglykémii způsobuje buď sekrece inzulínu nebo jeho působení nebo obě poruchy současně. Chronická hyperglykémie při cukrovce je spojena s dlouhodobým poškozováním, dysfunkcí a selháním různých orgánů, zejména očí, ledvin, nervů, srdce, mozku a cév. Na vzniku cukrovky se podílí několik patogenních procesů. Jedná se o autoimunitní destrukci beta buněk slinivky břišní způsobující deficit inzulínu, metabolické abnormality a zánět, který vede k inzulínové rezistenci, tzn. snížená citlivost na inzulín.

Ukázalo se, že léčba kanabinoidy může být prospěšná při cukrovce 1. i 2. typu. Pojďme se společně podívat na to, jak dokážou kanabinoidy účinně pomoci u diabetiků.

V roce 2011 dospěli výzkumníci k závěru, že „může dojít k narušení centrálních i periferních aspektů regulace energetické rovnováhy endokanabinoidmi, což může mít podíl na vzniku obezity, dyslipidemie a cukrovky 2.typu. Zvyšuje se tím předpoklad, že k léčbě uvedených metabolických poruch lze použít antagonisty CB1. Objevují se důkazy i o tom, že některé rostlinné kanabinoidy bez psychotropního účinku lze použít ke zpomalení poškození beta buněk při cukrovce 1. typu.

V roce 2013 bylo v jedné z největších studií na lidských pacientech zaměřené na konopí a metabolické procesy zjištěno, že užívání konopí je spojeno s nižšími hladinami inzulínu.

Potenciální přínos kanabinoidů u diabetiků

  • Stabilizáce hladiny cukru v krvi
  • Neuroprotektivní účinky, které aktivováním receptorů v těle a mozku pomáhají potlačovat zánět nervů a zmírňovat neuropatickou bolest
  • Vasodilatační účinek, díky kterému zůstávají cévy otevřené a zlepšuje se krevní oběh, což časem vede ke snížení krevního tlaku (což je pro diabetiky velmi důležité)
  • Protizánětlivé působení, které může zmírnit při cukrovce často se vyskytující zánět arterií.

Podle některých studií je úspěšný příběh kanabinoidů při léčbě cukrovky založen na skutečnosti, že mají pozitivní vliv na metabolismus a také stimulují produkci inzulínu. Buňky kanabinoidních receptorů slinivky břišní zvláště přispívají k vyvážené regulaci glukózy (cukru). Diabetes tedy můžeme přidat do dopisu problémů, se kterými nám umí kvalitní CBD oleje pomoci.

kanabinoidy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.