Currency

Význam a role Endokanabinoidního systému

Určitě mi mnozí z vás dají za pravdu, že o tomto zázračném systému v našem těle ani netušili. Ačkoli se předpokládá, že Endokanabinoidní systém vznikl před miliony let u bezobratlých, předmětem vědeckých výzkumů se stal teprve nedávno.

Ukázalo se, že Endokanabinoidní systém je jeden z nejdůležitějších systémů v těle a podle všeho pomáhá regulovat mnoho systémů v našem organismu, od spánku až po trávení.

Zjednodušeně můžeme říci, že je jakýmsi manažerem našeho těla. Řídí dvě základní činnosti – první je modulování radosti, energie a pocitu pohody a druhou je pomalé nasměrování organismu k uzdravení, když čelí úrazu nebo nemoci. Složitost těchto dvou úkolů vedla v posledních desetiletích k mimořádně rozsáhlému výzkumu, na jehož základě jsme získali základní poznatky o rozsahu tohoto systému.

Jelikož se systém endokanabinoidů podílí na udržování homeostázy (rovnováhy) našeho těla v případě onemocnění nebo zranění, hraje klíčovou roli při jejich regulaci. Výzkumníci Pacher a Kunos v roce 2013 ve svém souhrnném článku napsali: „modulace aktivity endokanabinoidního systému může mít terapeutický potenciál při téměř všech onemocněních, která postihují lidi, mimo jiné i při obezitě/metabolickém syndromu, cukrovce, neurogenerativních, zánětlivých, kardiovaskulárních. kožních onemocněních, bolesti, psychiatrických chorobách a rakovině“.

Složení Endokanabinoidního systému

Podle dnešních poznatků se tento systém skládá z následujících částí:

  1. Receptory:

– Kanabinoidní receptor typu 1 (CB1) – primárně se nachází v Centrálním nervovém systému

– Kanabinoidní receptor typu 2 (CB2) – nachází se ve vnitřních orgánech, periferním NS a imunitních buňkách

  1. Signalizační molekuly:

– arachidonoyl etanolamid (AEA nebo anandamid)

– 2-arachidonoyl glycerol (2-AG)

  1. Enzýmy

– DAGL-α

– DAGL- β

– NAPE

– MAGL

– FAAH

Endokanabinoidní systém působí několika pozoruhodnými způsoby. AEA a 2-AG jsou látky „podle potřeby“. Existují jako běžné části molekul v malém počtu, dokud se v centrálním nervovém systému nebo jiných orgánových systémech organismu nezvýší množství receptorů CB1 nebo CB2. Když k tomu dojde, podle potřeby se vytvoří transmitery, které účinkují několik vteřin, a poté se opět vytratí. Jsou pryč téměř stejně rychle jako se objevily.

endokanabinoidný systém
CB1 a CB2 receptory v endokanabinoidnom systéme

V organismu máme zabudovaný systém monitorující neustálý boj organismu, který na jedné straně buduje (anabolismus) a na druhé straně rozkládá (katabolismus). Když zjistí, že některý z těchto procesů převažuje, zasáhne, aby vrátil organismus do normálu. Je to „duch stroje“, který odpovídá za to, aby byly nejdůležitější systémy organismu pro regulování bolesti, nálady, zánětu, energie, pohody a nemoci v rovnováze.

Shrnutí

Abychom to shrnuli, endokanabinoidní systém je důležitý systém pro naše přežití. Mnoha způsoby udržuje a obnovuje rovnováhu v celém organismu, což má vliv na různé oblasti související se zdravým a nemocemi. Je přítomen ve všech částech těla a mozku a dokáže se objevit a zmizet během několika vteřin.

1 reply on “Význam a role Endokanabinoidního systému”