Currency

Kanabichromen (CBC) nejvzácnější z kanabinoidů

Tento kanabinoid na rozdíl od svých příbuzných kanabinoidů nezískal až takovou pozornost a chválu, což se ukazuje jako velká chyba, protože studie ukázaly, že je to velmi účinná látka, která má velký léčebný potenciál. Podobně jako většina kanabinoidů patří i tento do skupiny nepsychoaktivních látek. Má stejný původ jako THC a CBD, protože všechny tyto sloučeniny pocházejí z kyseliny kanabigerolové (CBGA). U CBC to funguje tak, že se přemění z CBGA na kyselinu kanabichromenovou (CBCA), a ta se po vystavení záření nebo tepla přemění na kanabinoid CBC.

Podílí se na neurogenezi (tvorbě nových neuronů). Kanabinoid CBC může podporovat růst buněk v mozku a zároveň posilovat jejich životaschopnost. Pozorování ukázalo, že CBC je ve velké míře zodpovědné za přežití buněk a podporuje růst nových nervových buněk.

Podle Steep Hill bylo prokázáno, že CBC je ve srovnání s CBD asi desetkrát účinnější při léčbě úzkosti a stresu. Pojďme se podívat, s čím nám dokáže CBC pomoci.

CBC kanabinoid chemická zlúčenina
CBC kanabinoid

Tlumení bolesti a zánětu

V endokanabinoidním systému se CBC nejúčinněji váže s vaniloidním receptorem 1 (TRPV1) a přechodným receptorovým potenciálem ankyrinem 1 (TRPA1). Oba tyto typy receptorů jsou spojeny s vnímáním bolesti. 

Účinný nástroj pri liečbe rakoviny

Tato vlastnost vyplývá ze schopnosti interagovat s přírodním endokanabinoidem těla – anandamidem. CBC inhibuje absorpci anandamidu, což mu umožňuje zůstat déle v krvi. 

Pozitivní účinek na mozkové buňky

CBC má pozitivní účinek na aktivitu buněk NSPC – buňka nezbytná pro zdravé fungování mozku.