Currency

Co jsou terpeny v konopí?

Kromě kanabinoidů jsou v konopí biologicky aktivní i další molekuly (nemluvě o těch, které rostlině propůjčují aroma a chuť). Terpenoidy, známé pod názvem terpeny, jsou zcela běžné chemické sloučeniny v rostlinách a živočiších, které fungují jako hlavní biosyntetické buněčné mediátory.

Terpeny jsou oleje vylučované glandulárními chloupky, které jsou nejhustší na listech květů a květech samičích rostlin. Na základě jejich chuti a vůně lze identifikovat konkrétní kmen spolu s jeho známými účinky na zdraví. Vůně nebo chuť různých odrůd konopí se často přirovnává k vůni nebo chuti borovice, grapefruitu, citrónu a levandule.


Nejznámější konopné terpeny a jejich výhody

Myrcén

Patří mezi nejběžnější terpeny, které produkuje konopí. Aroma myrcénu lze popsat jako pižmové, zemité a bylinné, do jisté míry podobné aroma hřebíčku.

Myrcén má specifické medicínské vlastnosti. Uvolňuje svaly a působí jako sedativum. Je látka se silným analgetickým, protizánětlivým, antibiotickým účinkem. Podle studie z roku 2014 myrcén působí jako inhibitor vředů žaludku a dvanáctníku a může pomáhat předcházet vzniku peptické vředové nemoci. Myrcén je díky svému sedativnímu a uvolňujícímu účinku ideální i pro léčbu nespavosti a bolesti.

Limonen

Odrůdy konopí s vysokým obsahem limonenu mají výraznou citrusovou vůni, jakou mají například pomeranče, citrony a limetky, a podporují celkové zlepšení nálady a rozpoložení. Limonen se po inhalaci rychle vstřebává v krevním řečišti. Může být prospěšný jako ochrana před mnoha druhy rakoviny. Dokonce bylo zjištěno, že podporuje i hubnutí a při testování účinků limonenu účastníci zaznamenali zlepšení pozornosti, soustředěnosti, celkové pohody, a dokonce zvýšení pohlavní touhy. Zabraňuje poškození RAS genu, který je jedním z faktorů podílejících se na růstu nádorů.

Beta-karyofylen

Tento terpen má kořeněné, dřevité a/nebo pikantní aroma. Je to jediný terpen, o kterém je známo, že interaguje s endokanabinoidním systémem.

Zjistilo se, že má antioxidační, protizánětlivé vlastnosti. Kmeny konopí s vysokým obsahem beta-karyofylenu mohou být užitečné při léčbě bolesti spojené s artritidou a neuropatií.

Pinén

Má aroma borovice a jedle. Pinen se používá jako lokální antiseptikum s protizánětlivým účinkem. Snadno prochází mozkovou bariérou, aby zabránil zničení molekul zodpovědných za přenos informací, což vede ke zlepšení paměti. 

Linalool

Odrůdy konopí s vysokým podílem linaloolu mají uklidňující a relaxační účinky. Vůně linaloolu má květinový a levandulový podtón a po staletí se používá k podpoře spánku. Zmírňuje úzkost, aktivuje buňky imunitního systému a protizánětlivý účinek linaloolu může přispět ke zpomalení a zvrácení Alzheimerovy nemoci.